Alerji Testleri

Allerji testleri 3 ayrı yöntemle uygulanır: 
1- Çizme testi (Prick test): Önkolunuzun iç kısmına 1 damla allerjen damlatılacakve steril bir lanset ile (metalden yapılmış sivri uçlu bir tıbbi malzeme) derinizde bir çizik oluşturulacaktır. Kullanılacak allerjen sayısı fazla ise uygulama sırt bölgenizdede yapılabilir.
2- Deri içi test (İntradermal test): Sıvı haldeki çok az miktarda allerjen, çok ince bir iğnesi olan enjektörle derinizin içine verilir (enjekte edilir). Kullanılacak allerjen sayısına göre kolunuzveya sırtınız tercih edilebilir. 
3- Yama testi (Patch test): Bu yöntemde allerjenler yapışkan bant üzerine yerleştirilmiş küçük metal kuyucuklar içine konularak sırtınza yapıştırılacaktır.
4- Phadiotop ( Kandan yapılan allerji testi) : Ciltten yapılmasına gore daha yanlış sonuçlar vermektedir. Gıda allerjilerinde cilt testleriyle birlikte değerlendirilmesi daha doğru yorumlama sağlar.Cilt testi yerine kan testi gerekebilen , ciltte allerjisi olması veveya testi etkieleyen ilaçların kesilememesi durumunda cilt testiilk planda uygulanmalıdır.